SPF w codziennej pielęgnacji

Wiosna czas start!

Nadchodzą cieplejsze dni, a to oznacza, że słońce coraz częściej i intensywniej będzie oddziaływać na naszą skórę. Jest to czas, w którym jeszcze bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na stosowanie filtrów przeciwsłonecznych w naszej codziennej pielęgnacji.

Co to jest promieniowanie UV?

Wyróżniamy trzy rodzaje promieniowania UV- UVA, UVB i UVC. Najkrótsze z nich, czyli UVC, w większości pochłaniane jest przez atmosferę i najmniej dociera do naszej skóry. Najczęściej wykorzystywane jest w gabinetach do dezynfekcji powierzchni, ponieważ ma działanie bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze. Promieniowanie UVB natomiast dociera do naskórka, powodując poparzenia słoneczne oraz zwiększa ryzyko raka skóry. Najbardziej niebezpiecznym dla nas promieniowaniem, jest promieniowanie UVA, stanowiące aż 95% promieniowania ultrafioletowego, które wnika najgłębiej w skórę, bo dociera aż do skóry właściwej i powoduje fotostarzenie skóry. Fotostarzenie skóry objawia się przede wszystkim zwiotczeniem, utratą jędrności, suchością skóry i pojawieniem się zmarszczek.

Kiedy stosować filtry?

Wciąż jeszcze panuje przeświadczenie, że filtry przeciwsłoneczne należy stosować głównie latem, kiedy słońca jest najwięcej i dużo czasu spędza się na zewnątrz. Jest to jednak błędne myślenie, ponieważ promieniowanie UV dociera do nas przez cały rok, a dodatkowo przenika również przez szyby. Dlatego niezależnie od pory roku powinniśmy pod makijaż stosować filtry o jak najwyższym wskaźniku SPF.

Czy sam filtr wystarczy?

Niestety nie. Głównym zadaniem filtrów przeciwsłonecznych jest ochrona przed promieniowaniem UV. Dlatego ważne jest, aby pod taki filtr nałożyć również krem nawilżający, który zapewni skórze odpowiednie odżywienie i przygotuje ją do dalszych kroków pielęgnacji. Wyjątkiem jest sytuacja, w której produkt ma tylko filtry chemiczne, które mogą być oznaczone jako Benzophenone-3, Octocrylene, Benzylidene Cmphor sulfonic acid, tinosorb M, tinosorb S, Mexoryl XL, Kwas paraaminobenzoesowy PABA, Parsol MCX czy Parsol 1789. Filtry chemiczne pochłaniają promieniowanie UV, więc muszą dobrze wchłonąć się w skórę, natomiast filtry fizyczne(mineralne), które są oznaczone jako Zinc Oxide lub Titanium Dioxide, odbijają je, tworząc na twarzy swego rodzaju okluzje. Z tego powodu pod filtry fizyczne należy nałożyć krem nawilżający. Najczęściej jednak w składzie produktów przeciwsłonecznych spotykamy połączenie filtrów zarówno chemicznych jak i fizycznych.

Jaki filtr wybrać?

Staraj się wybierać filtry, które chronią przed zarówno promieniowaniem UVA i UVB. Ponadto wybieraj takie produkty, które mają jak najwyższy wskaźnik SPF-najlepiej SPF 50. Jeśli przebywasz w wodzie, wybierz filtr, który dodatkowo jest wodoodporny.

Scroll to Top